ZAKWASY, BÓL, ZMĘCZENIE MIĘŚNI. JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

Zmęczenie mięśni, zakwasy, ból. Te czynniki mogą skutecznie zniechęcić osoby zaczynające aktywność sportową. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z negatywnymi skutkami treningu, który jest niestety nieodzownym elementem każdej początkującej w treningach osoby.

Zmęczenie zmniejsza naszą zdolność do pracy i czasami skutecznie zniechęca do dalszej aktywiści. To niemiłe uczucie sprawia, że niekiedy poddajemy się i rezygnujemy z dalszych treningów. Najczęstszą przyczyną pojawiającego się zmęczenia u początkujących Mam jest zbyt duża dawka ćwiczeń. Zbyt krótki czas na regenerację i odpoczynek lub zupełny jego brak to krok, który spowoduje, że w naszych mięśniach oraz układzie nerwowym pojawią się szkodliwe produkty przemiany materii. Ich wysokie stężenie w organizmie zaowocuje ty, że nasze samopoczucie spadnie, a mięśnie nie będą prawidło pracować i niestety zaprzestaniesz dalszych treningów.Są jednak sprawdzone domowe metody, które pomogą ci dość szybko uporać się ze zmęczeniem mięśni po wykonanym treningu. To wanna, natryski i rozciąganie.

SILNY NATRYSK – Im strumień jest silniejszy, tym jego działanie będzie lepsze. Tą metodę możesz stosować bezpośrednio po treningu. Wykonuj najpierw 2- 3 minutowy chłodno-letni po czym stopniowo zwiększaj temperaturę wody (woda nie powinna być gorąca lecz ciepła). Zakończ natrysk chłodniejsza wodą. W trakcie natrysku, lecz już po rozluźnieniu mięśni łagodnie nacieraj gąbką szczególnie obolałe fragmenty ciała. Pamiętaj żeby ruchy wykonywać w stronę serca.

NAPRZEMIENNE NATRYSKI – Wykonuj natrysk naprzemiennie: 3 minuty ciepłą wodą i 0,5 minuty zimną wodą.

CIEPŁE KĄPIELE (35 – 37 st.C) – Ta metoda szczególnie polecana jest po aktywności na siłowni, aerobiku i treningu szybkościowo- siłowym. Dodaj do wody sporą ilość soli Bocheńskiej lub mydła. Sól ma dużo jodu, który przyspiesza regeneracje mięśni. Sole magnezu i wapnia pomagają unieszkodliwić powstający kwas mlekowy. Po zabiegu lekko wychłodź ciało i wypocznij.

zakwasy1GORĄCE KĄPIELE (38 – 40 st.C) – To metoda zastępująca saunę. Wykonuj ją cyklami: zaczynasz kąpiel od temperatury 36 – 37 st.C, stopniowo zwiększasz temperaturę wody do 40 – 41 st. C i przebywasz w wodzie do 35 minut. Po kąpieli wykonaj natrysk z chłodnej wody. Wypocznij. UWAGA! Takiej kąpieli nie bierzemy zaraz po intensywnym treningu. Najlepiej wykonywać ją w dni wolne od treningu i wieczorem. Korzystaj z olejków eterycznych. Lawenda i bławatek świetnie regenerują zmęczone mięśnie.

STRETCHING – Bez tego nieodzownego elementu każdego treningu, zmęczenie i bóle mięśni będą twoim powracającym utrapieniem. Czemu warto wykonywać go regularnie? Rozciąganie zwiększa bowiem wytrzymałość mięśni oraz przyspiesza ich regeneracje. Rolą stretchingu jest rozluźnienie włókien, usprawnienie przepływu krwi, odżywianie oraz szybsze odtrucie organizmu. Zawsze wykonuj rozciąganie po każdym treningu. Staraj się poświęcić mu chociażby 5 minut. Sama widzisz jakie ma zbawienne działanie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami zapisz się do newslettera:

[wysija_form id=”1″]