ZADBANA MAMA – PIELĘGNACJA W CIĄŻY I PO PORODZIE

ZADBANA MAMA – PIELĘGNACJA W CIĄŻY I PO PORODZIE

Często się słyszy, że w ciąży lepiej omijać gabinety kosmetyczne ze względu na szkodliwość profesjonalnych zabiegów kosmetycznych dla dziecka. To nieprawda! Oczywiście, w ciąży nie wszystko jest dozwolone, ale istnieje wiele bezpiecznych zabiegów dla przyszłej mamy.

Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba, ale zwykły stan fizjologiczny. Jeśli przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do wykonywania pewnych zabiegów. Kobieta musi tylko uprzedzić przed wizytą, że oczekuje dziecka. Kosmetyczka wie, jakie zabiegi może wykonywać u przyszłej mamy, a jakich nie. A poza tym doradzi jej, jak powinna w tym czasie pielęgnować skórę na co dzień, ponieważ przestaje ona czasami tolerować niektóre wcześniej stosowane kosmetyki. Bardziej wrażliwa skóra może reagować alergicznie na przykład na składniki aktywne zawarte w kosmetykach odmładzających.

CZEGO UNIKAĆ?
Pewne składniki mogą działać szkodliwie na dziecko, przede wszystkim retinol. Istnieje obawa, że wysokie stężenie witaminy A może powodować wady płodu. Również witamina C zawarta w kosmetykach nie jest mile widziana. Niewskazane są też algi, ponieważ zawierają jod, który w nadmiarze może być szkodliwy dla dziecka.
W ciąży nie wykonuje się zabiegów inwazyjnych, głęboko złuszczających jak np. kwasy, a także nie stosuje się lasera, sonoforezy, jonoforezy, ultradźwięków itp.

JAKA PIELĘGNACJA W CIĄŻY?

  1. Masaż ciążowy (3-8 miesiąc), warunkiem jest prawidłowo rozwijająca się ciąża.
  2. Zabiegi pielęgnacyjne na ciało: peelingi, maski o działaniu nawilżającym oraz poprawiające elastyczność skóry(zapobieganie rozstępom), balsamy o takich samych właściwościach. Zabiegi oczywiście z pominięciem sauny
  3. Zabiegi pielęgnacyjne na twarz: peeling enzymatyczny z maską, oxybrazja
  4. Zabiegi pielęgnacyjne na stopy i dłonie: manicure, pedicure, zabiegi odżywcze

MASAŻ CIĄŻOWY I JEGO WPŁYW:

  • niweluje ból w dole pleców i dyskomfort w okolicy bioder,
  • łagodzi opuchnięcie nóg i obrzęki,
  • wpływa na mamę oraz na dziecko, zmniejsza stres obojga i wywołuje poczucie bezpieczeństwa i rozluźnienia,
  • korzystnie wpływa na obciążone dodatkowymi kilogramami stawy,
  • korzystnie wpływa na stan skóry, a dzięki zastosowanemu olejkowi do masażu (najlepiej z migdałów) skóra będzie nawilżona i nabierze elastyczności – zapobieganie rozstępom

Dbanie o ciało w okresie ciąży jest bardzo ważne. Przede wszystkim, aby zachować jędrność skóry i zapobiec rozstępom. Najlepszy czas na takie zabiegi przychodzi po zakończeniu 1 trymestru. Wówczas można poddać się np. peelingowi ciała, który dla kobiety z powiększającym się brzuszkiem z każdym dniem jest coraz trudniejszy do wykonania.

Jeżeli chodzi o pielęgnację twarzy, należy zachować ostrożność, gdyż skóra w okresie ciąży może reagować zupełnie inaczej. Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Mogą one powodować, że skóra zareaguje podrażnieniem, a nawet uczuleniem.
Kobieta w ciąży zapewne chętnie wybierze się do gabinetu kosmetycznego, aby wykonać sobie pedicure. Samodzielne dbanie o stopy jest w tym okresie uciążliwe, więc pomoc specjalistki przyda się na pewno. Przy okazji stopy można poddać masażowi, który zlikwiduje obrzęki i sprawi że nogi będą lekkie i wypoczęte.
Odradzane są natomiast tipsy, gdyż niewskazane jest wdychanie przez ciężarną akrylu.

PIELĘGNACJA PO CIĄŻY:

Zabiegi na ciało mające na celu przywrócenie elastyczności skórze – zabiegi takie warto zacząć wykonywać kilka miesięcy po porodzie, ponieważ ciało musi najpierw dojść do siebie w naturalny sposób, a także odzyskać równowagę hormonalną. Kobieta zanim zacznie serię zabiegów powinna do tego czasu przestać karmić piersią.

Aby pozbyć się zbędnych kilogramów najodpowiedniejszym zabiegiem będzie liposukcja ultradźwiękowa. Ma ona za zadanie rozbić komórki tłuszczowe, które następnie są metabolizowane przez wątrobę i wydalane z organizmu.
Jeżeli ciało straciło jędrność należy wykonać serię elektrostymulacji, która wymodeluje ciało i wzmocni mięśnie. Aby zmniejszyć cellulit i ujędrnić ciało idealny będzie masaż bańką chińską.
W przypadku obwisłej skóry i rozstępów najlepszy efekt przyniosą fale radiowe, które na skutek ciepła jaki wywołują w tkankach, obkurczą włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra nabierze więcej elastyczności.

Pamiętajcie! Zadbana przyszła mama, to szczęśliwa przyszła mama!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami zapisz się do newslettera:

[wysija_form id=”1″]


Autorką artykułu jest Katarzyna Hernas

Fizjoterapeutka,

Instruktorka Pilates dla kobiet w ciąży.