WYPADANIE WŁOSÓW? JEST RATUNEK DLA MAM!

Wypadanie włosów? jest ratunek dla mam!

Prawie każda młoda mama po porodzie, boryka się z problemem nadmiernie wypadających włosów. Winne tego stanu rzeczy są hormony. Podczas ciąży wysoki poziom estrogenów pobudza do pracy mieszki włosowe, włosy przestają wypadać, są grubsze i bardziej lśniące. Sytuacja diametralnie zmienia się po porodzie.

Gwałtowny spadek poziomu estrogenów sprawia, że włosy powracają do dawnego rytmu i zaczynają wypadać. Wypadają wówczas włosy, które były utrzymywane w mieszkach włosowych podczas ciąży oraz te włosy, które w chwili obecnej przeszły w fazę spoczynku i powinny wypaść zgodnie z naturalnym cyklem wzrostu włosa.
Dodatkowo problem nasila się u kobiet karmiących piersią. Wysoki poziom prolaktyny również jest przyczyną wypadania włosów. Stres, tak często towarzyszący młodym mamom jest czynnikiem nasilającym produkcję tego hormonu. Dlatego przerzedzają się włosy także tych kobiet, które nie karmią piersią, ale cierpią na depresję poporodową.

Dobrą wiadomością jest to, że poporodowe wypadanie włosów jest stanem fizjologicznym, który powinien ustąpić w przeciągu 6 do 9 miesięcy po porodzie, lub po zaprzestaniu karmienia piersią. Z czasem gospodarka hormonalna ustabilizuje się, i włosy powrócą do stanu sprzed ciąży.

KOSMETYKI

Dla poprawy stanu włosów i jednocześnie własnego samopoczucia warto zadbać o odpowiednią pielęgnację zarówno samych włosów jak i skóry głowy. Zalecam stosowanie:

  • delikatnych, odżywczych szamponów ( np. Gestil Care Szampon do codziennego mycia lub Montibello ),
  • odpowiedniej maski do włosów( np. Gestil Wonder maska z olejem arganowym  lub  Montibello),
  • produktów nawilżających skórę głowy ( np. Gestil Care lotion nawilżający lub produkty z firmy Montibello ).

Należy zrezygnować z suszenia włosów gorącym powietrzem, prostowania włosów, a zwłaszcza farbowania czy rozjaśniania. Silne substancje chemiczne zawarte w produktach do koloryzacji dodatkowo podrażniają osłabioną już skórę głowy.

DIETAwypadanie włosów1

Warto zastosować odpowiednią dietę, bogatą w makro i mikroelementy oraz witaminy. Dieta powinna bazować głównie na mięsie ( zwłaszcza drobiowym), rybach, jajach, owocach morza, które są bogate w cynk, żelazo i miedź. Nie powinno zabraknąć także razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, ryżu oraz dużej ilości warzyw i owoców.

Jeżeli dziecko nie jest karmione piersią można przyjmować doustnie suplementy witaminowo-mineralne, które oprócz włosów wzmocnią skórę i paznokcie. Należy jednak pamiętać aby nie przyjmować zbyt dużej ilości tych preparatów, ponieważ może dojść do przedawkowania witamin.

W przypadku kiedy problem nie ustępuje, należy zwrócić się po poradę do specjalisty trychologa. Trycholog zbada skórę głowy mikrokamerą w 200 krotnym powiększeniu, określi stan mieszków włosowych, grubość warstwy łojowej, oraz stopień utlenienia czopów rogowych w mieszkach włosowych. Może być konie-czne oczyszczenie mieszków włosowych z zalegających czopów specjalnym toni- kiem oczyszczającym (np. Gestil Care tonik oczyszczający), lub zastosowanie preparatu poprawiającego dynamikę wzrostu włosa (n.p. Gestil Care Serum). Trycholog dobierze również odpowiedni program pielęgnacyjny ( trychoterapię ) do zastosowania w domu. W niektórych przypadkach zalecana jest wizyta u endokrynologa.

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami zapisz się do newslettera:

[wysija_form id=”1″]