„MLEKO MATKI KUPIĘ, SPRZEDAM…” CZYLI O HANDLU KOBIECYM MLEKIEM.

„Mleko matki kupię, sprzedam…” Czyli o handlu kobiecym mlekiem.

Handel kobiecym mlekiem kwitnie. Kupują je kobiety, niemające własnego pokarmu – by nakarmić dziecko pełnowartościowym mlekiem. Kupowane jest także w celach kosmetycznych. W Stanach Zjednoczonych poszukują go użytkownicy siłowni i wielbiciele zdrowego trybu życia. „Jestem szczerym fanatykiem fitnessu i entuzjastą mleka z piersi. Poszukuję długoterminowej dostawy” – tak ogłasza się w sieci jeden z nich. Coraz więcej słyszy się o kupowaniu mleka kobiecego przez sportowców, kulturystów z Polski.

Jednak naukowcy i lekarze przestrzegają – kupowanie mleka kobiecego na czarnym rynku to spore ryzyko. Jest możliwość zanieczyszczenia mleka patogennymi bakteriami, co najczęściej wynika z nieprawidłowego postępowania matki ze sprzętem laktacyjnym, nieprawidłowym przechowywaniem mleka oraz transportem. Mleko może być także zainfekowane wirusami. Kobiety mogą być zarażone np. wirusem HIV albo wirusem zapalenia wątroby. Dawczynie mogą nie przyznać się też do palenia papierosów, używania leków, alkoholu i narkotyków.

SKĄD TAKIE ZAINTERESOWANIE PRZEZ SPORTOWCÓW?

Mleko kobiece jest uznane za źródło dobrze przyswajanego białka, które jest bardzo ważne w diecie sportowca – zwłaszcza te o wysokiej wartości biologicznej. Argumentem, który może przemawiać za piciem mleka kobiecego przez sportowców jest fakt, że występuje więcej białek serwatkowych niż kazeinowych – białka serwatkowe są lepiej przyswajalne i powodują wzrost oraz rozwój (znalazły zastosowanie w produkcji odżywek dla sportowców).

Jeden z trenerów tłumaczy, że sportowcy rzadko robią tego typu zakupy w internecie, a raczej szukają dawczyń wśród kobiet z najbliższego otoczenia, które niedawno urodziły dziecko. Ponadto mleko kobiece pomaga szybko zregenerować zmęczone intensywnymi treningami mięśnie. Jest źródłem kwasów omega 3 i 6, które są antyoksydantami i zwiększają wydolność podczas treningów, wydłużają czas ich trwania i efektywność.

Mleko kobiece ma więc wiele cennych właściwości:

  • powoduje szybki przyrost masy mięśniowej,
  • jest źródłem energii,
  • wspomaga odporność organizmu i regenerację zmęczonych mięśni,
  • zapobiega procesom starzenia i niweluje wolne rodniki stresu oksydacyjnego – wytwarzane podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Ma także właściwości odkażające, więc wszelkie zadrapania, skaleczenia, rany, kontuzje można z powodzeniem traktować mlekiem kobiecym nie martwiąc się o podrażnienia czy “szczypanie”.

Pozostaje tylko pytanie czy handel mlekiem kobiecym nie jest przekroczeniem etycznej granicy?

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami zapisz się do newslettera:

[wysija_form id=”1″]


Autorka tekstu mgr Natalia Dębiec
EFEKT Centrum Dietetyczne. Gdańsk, Gdynia, Sopot
www.efektcentrum.pl
www.fb.com/Efekt.Centrum