KOMPAKTOWE MACIERZYŃSTWO, CZYLI MULTIFUNKCYJNA AKTYWNA MAMA

Moda na aktywny tryb życia dała furtkę również młodym mamom, które nie budzą już zgorszenia gdy z maluchem biegają (tu ostrożnie), ćwiczą czy po prostu aktywnie spędzają czas łamiąc stereotypy mamy przykutej do domowych pieleszy i wiecznie zajętej tylko fizjologią młodego człowieka. Otóż drogie mamy, świat współczesnej mamuśki nie musi już podlegać stereotypowej wizji jaką jeszcze nasze matki czy babki pielęgnować musiały bo nie wypadało inaczej. Teraz z kolei mamuśki modne i na topie muszą być aktywne, ogarnięte a przy okazji super spędzać czas z maluchem dbając i o swoja formę i o aktywny rozwój młodego człowieka. Wow, czyli kolejne wyzwanie przed młodymi matkami. W dzisiejszych czasach mama na topie to mama aktywna i basta.

Jak wiec podejść do tego oczekiwania współczesnego świata i nie wypaść z trendów? A przy okazji nie zwariować, nie zrobić sobie krzywdy, nie zagonić się na śmierć i jak najwięcej na tym skorzystać nie roniąc ni kropli z macierzyństwa. Da się!

Ważne aby pamiętać o pewnych zasadach zdrowotnych które obowiązują bez wyjątku wszystkie młode mamy.
1. Nie zaczynamy ćwiczeń wcześniej niż lekarz na to pozwoli (nie wcześniej niż 6 tygodni po naturalnym porodzie)
2. Racjonalnie planujemy aktywność zaczynając od spacerów a następnie przechodząc do ćwiczeń aerobowych, wzmacniających, kształtujących i rozciągających
3. Rozstęp mięśnia prostego brzucha (klik) czyli Kresy białej to nie wyrok ale trzeba nad nią popracować rozsądnie
4. Pamiętamy o mięśniach kegla (klik)!

Rynek oferuje tak wiele rodzajów aktywności z mniejszym bądź większym poszanowaniem stanu zdrowia młodej mamy. Mamy wybór od wszelkiego rodzaju ćwiczeń w i na basenie czy na sali z maluchem aż do aktywności na świeżym powietrzu która pozwala mamie na multifunkcjonalność, gdyż łączy spacer malucha z czasem na prace mamy nad sobą i swoim ciałem. I nad tymi aktywnościami chciałabym się z Wami pochylić.

BuggyGym – czyli fitness dla mam z wózkami. Mamusie realizują plan treningowy ustalony przez instruktorkę oparty o marsz i wplecione ćwiczenia wzmacniające. Nie zapominamy również i mięśniach kegla! Co ważne w BuggyGym dziecko nie stanowi „narzędzia treningowego” wiec nie mamy zagrożeń urazów malucha.  W ramach formuły BuggyGym mamy mogą skorzystać z różnorodnych treningów i tych nastawionych na kondycje i tych ogólnorozwojowych i tych skoncentrowanych na określonych partiach ciała, gdyż wszystko zależy od instruktora i jego planu na fitness pod chmurką z wózkami. Doradzamy aby korzystać z kilku trenerów i chodzić na rożne treningi, bo w różnorodności siła!

Power walk dla mam z chustami lub nosidłami. To aktywność wspierająca idee bliskości, ponieważ tu mama ćwiczy wraz z maluchem, ale nadal bez ryzyka dla młodego człowieka gdyż jest stabilnie zamotany w chustę lub w nosidle. Power walk to techniczny marsz, w którym uruchamiamy więcej mięśni niż przy zwykłym biegu czy normalnym marszu. Zajęcia często są przeplatane ćwiczeniami wzmacniającymi i oczywiście ćwiczeniami mięśni kegla.

Nordic Walking dla mam z maluchami w chustach lub nosidłach to kolejna forma polecanego ruchu. Podobnie jak w power walk mama ćwiczy z maluchem, ale dodatkowo wykorzystuje kije do Nordic Walking, które z jednej strony są stabilizatorem a z drugiej wspierają, dzięki ruchom naprzemiennym w marszu Nordic rozwój półkoli mózgu u malucha. Tak wiec i mama i maluch korzysta na tej firmie ruchu!

Podsumowując ruch na świeżym powietrzu pozwala na:

  •  połączenie spaceru z maluchem z dawką ruchu dla mamy
  •  zapewnia stałą obecność i wspiera więzi
  •  dodatków symuluje rozwój malucha poprzez otoczenie
  • dotlenia mamę i wspaniałe przeciwdziała objawom zmęczenia
  • daje szanse na powrót mamy do formy i pozwala na spotkanie mam z maluchami i wspólna wymianę wiedzy

Ale aby nie było że tylko i zawsze mama musi być przyssana do malucha i vice versa, to drogie mamuśki, namawiam na czas tylko dla siebie, czy sport czy relaks u kosmetyczki czy plotki i kino z przyjaciółmi. Pamiętajcie że tworzycie dwa odrębne organizmy które też czasem muszą od siebie odsapnąć. Daj maluchowi zaczerpnąć pierwszy haust niezależności.

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami zapisz się do newslettera:

[wysija_form id=”1″]


Autorka tekstu: Katarzyna Daniek
CEO Euforja

Tel.793 90 90 18

www.euforja.pl