FAKTY I MITY O KARMIENIU PIERSIĄ

FAKTY I MITY O KARMIENIU PIERSIĄ

 1. MATKA KARMIĄCA POTRZEBUJE RESTRYKCYJNEJ DIETY:
  MIT – Jeżeli dziecko nie ma alergii lub nietolerancji na jakiś składnik pokarmowy matka nie ma powodów do odmawiania sobie wszystkiego. Ważne jednak jest to żeby dieta była urozmaicona i składała się ze zdrowych, pełnowartościowych i nie przetworzonych produktów.
 2. W CIEPŁE DNI TRZEBA NAWADNIAĆ MALUSZKA WODĄ/HERBATKĄ/SOCZKIEM:
  MIT – W przypadku wyłącznego karmienia piersią nie ma potrzeby podawania dodatkowych płynów. Mleko matki na samym początku jest bardziej wodniste (tym właśnie dziecko zaspokaja pragnienie), dopiero po dłuższym ssaniu staje się bardziej zagęszczone, zawiera więcej białka i tłuszczu (tym pokarmem dziecko najada się)
 3. KARMIĄC PIERSIĄ SZYBCIEJ STRACISZ NA WADZE:
  FAKT – W czasie laktacji zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne nawet o ok. 500kcal. Częściowo jest ono pokrywane ze spożywanych pokarmów, a w dużym stopniu z zapasów zgromadzonych przed i w czasie ciąży w postaci tkanki tłuszczowej.
 4. PIJĄC ALKOHOL MUSISZ ZREZYGNOWAĆ Z KARMIENIA:
  FAKT – Alkohol przedostaję się do mleka, a co za tym idzie do organizmu dziecka. Lampka wina zostaję wydalona z organizmu po ok. 2h. Jeżeli piłaś – zrób przerwę w karmieniu nawet do 12h, a najlepiej całkowicie zrezygnuj z picia alkoholu na czas laktacji!!!
 5. PIWO/BAWARKA/HERBATKI ZIOŁOWE ZWIĘKSZAJĄ LAKTACJĘ: 
  MIT – Nie ma dowodów na to, że w/w napoje zwiększają laktacje. Jedynym skutecznym sposobem jest częstsze przystawianie do piesi.
 6. W CZASIE KARMIENIA NIE MOGĘ JEŚĆ WYRAZISTYCH SMAKÓW BO PRZECHODZĄ DO MLEKA: 
  MIT – Owszem smaki przechodzą do mleka, ale jeżeli jadłaś dobrze doprawione, wyraziste potrawy w czasie ciąży to dziecko zna już te smaki, ponieważ przechodziły one do płynu owodniowego. Nie ma więc jakiegoś nakazu rezygnacji z kalafiora, czosnku, cebuli itp.
 7. DZIECKO MA KOLKĘ WIĘC MUSISZ ZREZYGNOWAĆ Z ULUBIONYCH POTRAW:
  MIT – Dieta matki nie ma wpływu na kolki. Kolki są efektem niedojrzałości przewodu pokarmowego lub zbyt łapczywym połykaniem pokarmu przez dziecko w czasie karmienia. Jest to proces fizjologiczny, który ustępuje samoczynnie między 3 a 5 miesiącem życia.
 8. KARMIĄC DZIECKO KIEDY ONO CHCE JEST NAJLEPSZYM CO MOŻESZ MU DAĆ:
  FAKT – Mleko matki to jedyny i najlepszy pokarm dla dziecka do 6 m –ca życia. Idealnie odpowiada potrzebom dziecka, jest łatwostrawny i dobrze przyswajalny. Przez to dziecko z początku (gdy nie ma jeszcze takiej wprawy w ssaniu) może domagać się piersi nawet 8-10 razy w ciągu doby. Jak maluszek domaga się piersi to mu ją podaj. Może jest głodne, chce mu się pić lub po prostu potrzebuje bliskości. Karmienia piersią bardzo wzmacnia więzi matka – dziecko.
 9. PRZY ZAPALENIU PIERSI MUSZĘ ZREZYGNOWAĆ Z KARMIENIA:
  MIT – Nie ma przeciwwskazań do zaprzestania karmienia, wręcz przeciwnie częste opróżnianie piersi przez dziecko może przyspieszyć proces zdrowienia.
 10. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami zapisz się do newslettera:

  [wysija_form id=”1″]

Źródła:
H. Szajewska, a.horvath1, a. Rybak, p. Socha, karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i żywienia dzieci, standardy medyczne/pediatria 2016 t. 13 9-24
A. Mikulska , H. Szajewska , A. Horvath , J. Rachtan-Janicka, Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i żywienia dzieci, 2016
C.Gonzalez, Moje dziecko nie chce jeść, poradnik nie tylko dla rodziców niejadków, wyd. Mamania, Warszawa 2015

Autorką artykułu jest Dietetyk Martyna Plyszka