ĆWICZENIA W TOWARZYSTWIE DZIECI? DAMY RADĘ!

Tyle ile dzieci, tyle odmiennych charakterów i metod na ich poskromienie. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie ma idealnej, sprawdzającej się w stu procentach metody na brykającego szkraba, aby “spokojnie” poćwiczyć. Wybierając czas ćwiczeń w obecności malucha, musimy liczyć się z możliwością niedokończenia treningu lub nabawienia się rozstroju nerwowego 😉

Trening z maluchem musi trwać góra 20 minut. Dłuższe ćwiczenia to gwarantowana katastrofa. Nie wybierajmy ćwiczeń, które będą wymagały od nas biegania i mocnych wymachów. Moja rada jako ćwiczącej mamy ponad 2 letniego malucha – ćwiczymy kiedy maluch ma drzemkę w ciągu dnia lub kiedy smacznie śpi w nocy. Idealnym rozwiązaniem jest trening, kiedy tata wróci już z pracy i zajmie się dzieckiem. Jednak czasami zdarzało mi się, ćwiczyć w obecności maluszka. I tutaj zaczyna się przygoda.

DZIECKO 0-8 MIESIĘCYĆwiczenia w towarzystwie dzieci

Sprawa nie jest tak skomplikowana, kiedy mamy do czynienia z góra 6 miesięcznym dzieckiem (nie mającym silnej potrzeby przemieszczania się).

  • Fotelik bujaczek: stawiamy szkraba w foteliku przed “sceną” i ćwiczymy. Trzeba pamiętać, że maluszek musi być usadowiony w bezpiecznej odległości od maty, aby przypadkiem nie zrobić mu krzywdy, wykonując różne akrobacje, wymachy rękami lub nogami. Ćwicząc śmiej się, dyskutuj z dzieckiem i wydurniaj się ile wlezie. W tym momencie musisz być arcyciekawym obiektem! Ważne aby maluch miał kontrolę nad tym gdzie jest mama i co robi. Świetnie sprawdzi się fotelik, który ma możliwość zamontowania różnych zabawek, piszczałek i innych odciągaczy uwagi.
  • Ćwiczymy specjalne programy dla Mam z dzieckiem: Mamy mogą zacząć ćwiczyć specjalne programy treningowe, polegające na podnoszeniu maluszka oraz absorbowaniu jego uwagi poprzez namacalny kontakt. . Są to programy dla mam z maluszkami powyżej 3 miesiąca życia. Trzeba pamiętać, że szkrab musi trzymać już pewnie główkę. Podczas takich ćwiczeń trzeba uważać na odcinek szyjny malucha. Nie wolno wykonywać zbyt chaotycznych ruchów oraz wypadów. Początki takich ćwiczeń nie należą do najprostszych, gdyż maluszek musi mieć czas aby przyzwyczaić do nowej sytuacji. Z reguły jednak dzieciom podobają się takie atrakcje.
  • Mata edukacyjna to kolejne rozwiązanie w tej grupie wiekowej. Zakładając, że będziemy ćwiczyć ok 20 min, mamy duże szanse powodzenia na dokończenie treningu. Mata świetnie sprawdza się, kiedy dziecko potrafi obracać się z brzuszka na plecy i na odwrót. Jeśli mamy w domu maluszka, który nie opanował jeszcze tej techniki, możemy po 5 minutach spodziewać się płaczu i galopu, aby ulżyć szkrabowi w “cierpieniu” i obrócić go z powrotem na plecy.

DZIECKO 8-12 MIESIĘCY

Im głębiej w las, tym więcej drzew, czyli kłopotów z dokończeniem treningu. Tutaj mamy do czynienia z przemieszczającą się materią. Fotelik raczej nie będzie dobrą opcją, ponieważ maluch poczuje się zniewolony, a uczucie frustracji zacznie rosnąć z każdą minutą.

  • Zagroda lub kojec: Świetnie by było, gdyby kojec był ze szczebelków, aby maluch miał możliwość kontrolowania ćwiczącej mamy. Błędem jest zasypywania kojca/ zagrody toną zabawek. Dziecko nie wie czym ma się bawić i staje się płaczliwe. Włóżmy do kojca góra 5 zabawek. Najlepiej sprawdzą się zabawki, którymi dziecko nie bawiło się od jakiegoś czasu. Przygotuj zestawy kilku zabawek, ukrytych na ok. tydzień głęboko w szafie. Sukces gwarantowany na 20 minut! Maluch będzie zachwycony prezentami. Zawsze miej w zanadrzu ukrytą “zapomnianą” zabawkę w momencie napadu płaczu. Kiedy maluch poczuje się nieszczęśliwy wtedy wyciągnij tą tajną broń.
  • Bajki lub pokaz zdjęć: W tym wieku, można spróbować odwrócić uwagę malucha puszczając mu bajkę lub zrobić pokaz zdjęć z twa rzami członków rodziny. Maluszek będzie zachwycony oglądaniem mamy, taty, babć lub wujków.

DZIECKO 12-24 MIESIĘCEĆwiczenia w towarzystwie dzieci2

Tutaj zaczyna otwiera się (lecz nie musi) realna możliwość dokończenia treningu w miarę dobrym stanie psychicznym . Oczywiście nie jest i nie będzie łatwo 😉

  • Telewizja: Maluchy w tym wieku uwielbiają oglądać telewizję, a zwłaszcza reklamy. Zakładając, że będziemy wykonywały trening trwający 20 minut, możemy z czystym sumieniem włączyć maluchowi bajkę. Dobrze sprawdzają się także kanały muzyczne (Viva, Mtv), upieczemy wtedy dwie pieczenie na jednym ogniu: maluch będzie zachwycony dynamicznie zmieniającym się obrazem, a mama potrenuje w rytm muzyki.
  • Telefon-Opcja dla odważnych: Jeżeli nie boisz się, że maluch poprzestawia coś w telefonie, kolejnym atrybutem odciągającym uwagę jest telefon komórkowy, a zwłaszcza smartfon. Telefon jest zawsze zakazanym owocem, a wiadomo… zakazany owoc smakuje najlepiej. Dobrze, jeśli telefon ma funkcję blokady klawiszy, wtedy puszczamy dziecku pokaz slajdów lub filmik. Telefon jest jednak opcją góra 10 minutową, po tym czasie możemy włączyć dziecku telewizor. Warto aby telefon był w futerale, ochroni go przed niespodziewanym rzutem w dal.
  • Ćwiczymy wspólnie : Szczęściarami mogą nazywać się mamy, które posiadają dzieci uwielbiające papugować dorosłego. Obowiązkowo należy wykorzystać tą cenną cechę i rozłożyć ręczniczek albo mini matę obok “dorosłej maty” i ćwiczyć wspólnie z dzieckiem. W tym wieku taka zabawa z mamą jest bezcenna.
  • Ćwiczenia w towarzystwie dzieci3Rysowanie: Dzieci w tym wieku odkrywają w sobie duszę artysty, dlatego warto zaopatrzyć się w duży karton 100cm x 70cm, usadzić na środku malucha i zachęcić aby oddał się wenie kredkami świecowymi. Możliwe, że będziemy mieli małego Picassa na 20 minut z głowy 😉

 

 

 

Mam nadzieję, że moje rady zaowocują chociaż paroma dokończonymi treningami w towarzystwie maluchów. Życzę Wam udanych i DOKOŃCZONYCH treningów!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami zapisz się do newslettera:

[wysija_form id=”1″]