CHOROBA HASHIMOTO. CO MOŻE JĄ ZAPOCZĄTKOWAĆ?

Choroba Hashimoto. Co może ją zapoczątkować?

Hashimoto czyli autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy będzie tematem tego artykułu. Ponieważ w ostatnim czasie zauważa się tendencję wzrostową pacjentów z tą chorobą, poniższy artykuł będzie zawierał wskazówki na co należy zwrócić uwagę.

W związku z tym, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni chorują na Hashimoto, artykuł kieruję głównie do kobiet. Badania dowodzą, że na 6 badanych chorych, aż 5 z nich to kobiety. Nie ulega więc wątpliwościom jak ważne jest zatem dbanie o stan zdrowia, mając przy okazji świadomość jak złożony jest system hormonalny kobiety.

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE ROZWOJOWI CHOROBY

Autoimmunologiczna niedoczynność tarczycy może rozwijać się nie tylko w każdym wieku (już u 9 letnich dziewczynek stwierdzono Hashimoto), ale i w szczególnych momentach życia kobiety, kiedy hormony nie są stabilne i możemy obserwować ich fluktuacje. Takie momenty to właśnie okres ciąży oraz czas bezpośrednio po porodzie, a także
menopauza to tzw. ,,okazje” do rozwinięcia się choroby. Gospodarka hormonalna jest w tym momencie zachwiana, a to może odgrywać odpowiednie warunki dla rozwoju Hashimoto.

Na rozwój choroby autoimmunologicznej ma wpływ wiele czynników, zatem ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na to co jesz, bo to kompletne minimum, ale ważne jest wsparcie kompleksowe całego organizmu. Związane jest to z redukcją poziomu stresu, wsparciem pracy układu trawiennego oraz stabilizacją glukozy we krwi. Brak snu oraz stres wpływają destrukcyjnie na nasz układ hormonalny, mówiąc wprost rozregulowują go. Za stres dla naszego organizmu jest uważany także zbyt niski poziom węglowodanów w diecie, a także przetworzone produkty, chemia, przemysłowe oleje roślinne i alergeny. Tak, niewłaściwa dieta, żywność to także stresory, ale dietetyczne. Wystrzegajmy się niskokalorycznych diet, bowiem nie wielu z nas ma świadomość tego co dzieje się w tym czasie w naszym organizmie. W momencie wprowadzenia zbyt dużego deficytu kalorycznego, osłabieniu ulega nasz metabolizm. Wszelkie drastyczne zejścia kaloryczne są szokujące i osłabiają metabolizm. Ponadto, osłabia to nie tylko pracę tarczycy, ale i konwersję T4 w aktywną formę T3. Dlatego ważne jest właściwe wsparcie tarczycy odpowiednio zbilansowana dietą.

Niewłaściwa dieta i stres to jedno, a przetrenowanie i przemęczenie to drugie zagrożenie dla naszego stanu zdrowia. Niewłaściwe ćwiczenia, które wprowadzają organizm stan nieustannego stresu bezpośrednio zaburzają równowagę między kortyzolem, a DHEA. Tym samym mają wpływ na poszczególne hormony m.in.: aderenalinę, insulinę, aldosteron, a nawet hormony płciowe.

Wszystkie wymienione powyżej czynniki, wskazują na co powinnaś zwrócić uwagę chcąc zatroszczyć się o swoją tarczycę. Osoby, które dotychczas zmagały się z Hashimoto, stosując się sumiennie do zaleceń dietetyka obserwowały pozytywne skutki dietoterapii.

Pacjenci naszej poradni Sports-Med. to potwierdzają, dzieląc się opiniami, które można przeczytać na portalu znanylekarz.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami zapisz się do newslettera:

[wysija_form id=”1″]


Autor:
Dietetyk Wiktoria Kreft

https://www.facebook.com/PoradniaSportsMed

www.sports-med.pl

oraz cateringu dietetycznym Foody24
www.foody24.pl
+ 48 507 281 643